לימודי משפטים

לימודי משפטים נחשבים לאחד מתחומי הלימוד המבוקשים כיום בישראל. עקב הביקוש הרב, תנאי הקבלה ללימודי תואר במשפטים באוניברסיטאות השונות יכולים לעמוד סביב בגרות של 90 ומעלה, וציון פסיכומטרי שעולה על 700. רף הקבלה למסלול בתחום זה במכללות הוא נמוך יותר, אך ישנו שוני בין תנאי הקבלה במכללות השונות. גם שכר הלימוד במכללות השונות יכול להיות בעל הפרשים משמעותיים מאשר לימודים של תחום זה באוניברסיטאות. 
לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים, ויועץ לימודים יחזור אליכם בהקדם!

לימודי משפטים בישראל

מי שרוצה להתקבל לאוניברסיטאות למסלול לימודי משפטים עשוי להשקיע זמן וכסף בשיפור ציוני הבגרות, ובקורס פסיכומטרי, זאת בכדי להעלות את סיכויי הקבלה, ורק במידה ולא יתקבל ינסה להתקבל ללימודים באוניברסיטה אחרת או באחת המכללות. יש גם מי שיעדיף לבחור באופציה של לימוד חוק ומשפט במכללות, בכדי לא להשקיע זמן וכסף על שיפור ציונים, אלא להירשם למוסד שיקבל אותו עם הציונים הנוכחיים, כך שיתחיל בקריירה שלו בעולם המשפטים מוקדם יותר.

לימודי תואר במשפטים

לימודים עבור תואר במשפטים הינם תובעניים ומעבר לשעות הלימוד במוסד עצמו, יש צורך לשבת ולשנן בבית. התואר אורך בממוצע שלוש וחצי שנים, שזה כולל גם את ההתמחות המעשית במשרד עורכי דין. בשנה הראשונה לומדים בעיקר קורסי מבוא שמטרתם לתת רקע והבנה לגבי עולם המשפט, להקנות הבנה לגבי מערכת המשפט הפועלת במדינת ישראל ועוד.

הסטודנטים רוכשים ידע וכלים שישמשו אותם בהמשך באפיקים השונים של עולם המשפטים, אם כי חלקם ימצאו עצמם בהתמחות מסוימת בתוך עולם המשפטים, בעוד אחרים עשויים לעסוק בתחום כללי יותר. בשנים המתקדמות יותר של לימודי משפטים כל סטודנט בוחר לעצמו קורסים הרלוונטיים לתחומי ההתמחות המעניינים אותו.

למה ללמוד משפטים

בכדי לעסוק כעורך דין מורשה, מלבד סיום בהצלחה של לימודים אקדמאיים והוצאת תואר במשפטים, יש להתמחות במשך כשנה במשרד של עורכי דין, ולעבור את הבחינות של לשכת עורכי הדין. רק לאחר מילוי תנאים אלו, מקבלים רישיון לעסוק בתחום. בכדי להתקבל להתמחות מבוקשת, חשוב להוציא ציונים גבוהים, וישנם משרדים שמקבלים מתמחים רק ממוסדות לימוד מסוימים, למשל בוגרי אוניברסיטאות במסלול לימודי משפטים או חלק מהמכללות. בעלי קשרים ישמחו לנצל אותם לטובת הזדמנויות מעין אלו, האחרים יצטרכו להשקיע בציונים כמו גם להפגין נחישות ואסרטיביות במציאת מקום טוב להתמחות בו. מי שמסיים בהצלחה וזוכה להוציא רישיון לעסוק כעורך דין, יוכל להשתלב במגוון רחב של משרדים, בתפקידי סנגוריה, קטגוריה, בתחום דיני חברות, פלילי, אזרחי, נדל"ן, ועוד.

מה כוללים לימודי משפטים לתואר

בין הקורסים המגוונים הנלמדים עבור רכישת תואר במשפטים (תואר שני במשפטים / תואר ראשון במשפטים / תואר שני במשפטים ללא משפטנים) אפשר למצוא כלאו המתמקדים בתחום המשפחה, אחרים בדיני חברות, דיני נזיקין, חוזים, פלילי, חוקתי, מקרקעין ועוד. סיום התואר בהצלחה הוא אחד התנאים להוצאת רישיון לעסוק כעורך דין, תנאי נוסף הוא התמחות במשרד של עורכי דין, וכמובן מעבר בהצלחה של מבחן לשכת עורכי הדין. ישנה אופציה לשלב לימודי משפטים עם תחום לימוד נוסף, למשל ישנם סטודנטים המשלבים עם לימודי ממשל, לימודי מנהל עסקים, ועוד כמה תחומים שיכולים להוות שילוב יעיל ופורה.

במהלך הלימודים יטעמו הסטודנטים ממגוון התחומים שיש לעולם המשפטים להציע. אם זה חוקים אזרחיים, תחום הנדל"ן, קורסים במשפט פלילי, משפט עברי, משפט בינלאומי, ועוד רבים. בהמשך החיים המקצועיים, רוכש כל עורך דין התמחות בתחום או תחומים המעניינים אותו. חלק מהתחומים מבוקשים יותר וקשה יותר להתקבל אליהם. למשל תחום הרשלנות הרפואית, עריכת פטנטים ועוד.

לימודי משפטים תנאי קבלה

תנאי הקבלה למסלול לימודי תואר במשפטים  הינם גבוהים היות וזהו תחום לימוד מבוקש, וגם היות וצריך לעמוד בתנאים מסוימים בכדי להיות בתפקיד המצריך ידע רב ואחריות גדולה. באוניברסיטאות, תנאי הקבלה גבוהים במיוחד, זאת עקב תחרות גדולה. ציון הפסיכומטרי באוניברסיטאות עשוי לנוע סביב ה-700, והציון המשוקלל של תעודת הבגרות עומד על סביבות ה-90. גם בחלק מהמכללות המבוקשות יותר רף הקבלה נוקשה יחסית, אם כי אפשר למצוא גם מכללות בעלות דרישות נמוכות בהרבה, חלקן אפילו מקבלות ללא ציון פסיכומטרי. צריך לקחת בחשבון שלפעמים, כדי להתקבל למוסד טוב כדאי להשקיע בשיפור בגרויות, ולפעמים גם בשיפור הפסיכומטרי.

לימודים אלו מתאימים במילא למי שמתכוון לשקוד על לימודיו ולרכוש תואר ראשון במשפטים / תואר שני במשפטים) היות ואלו לימודים שמצריכים שינון רב בבית. הסטודנטים נאלצים לשנן פסקי דין ותקדימים, והם יצטרכו לשמור על רמה גבוהה של ידע והתעדכנות גם במהלך הקריירה המקצועית שלהם, ולא רק בשנות לימודי משפטים עבור תואר במשפטים במוסד להשכלה גבוהה.

יש תואר במשפטים! אלה אפשרויות התעסוקה

משפטנים, עורכי דין, יועצים משפטיים, ארגונים ועמותות, חברות ועסקים, אקדמיה ועוד.

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים, ויועץ לימודים יחזור אליכם בהקדם!
מקצועות לימוד נוספים:
לימודי מחשבים
מחשבים
קורס ניהול מחסן
ניהול מחסן
לימודי פסיכולוגיה
פסיכולוגיה
פסיכומטרי