לימודי חינוך

לימודי חינוך והוראה? תואר ראשון או שני בחינוך מעניין אתכם, אפשר להבין אתכם! מצב החינוך בארץ הוא נושא אשר נמצא כבר שנים רבות תחת ביקורת תמידית ולא חיובית של הציבור. פרשיות רבות אשר רבים יראו את המקור שלהן במערכת חינוך לקויה, קרו בשנים האחרונות ושמו את מצב החינוך בארץ, כאחד מהנושאים העיקריים של הדיון הציבורי. אך למרות המצב הלא פשוט בתחום החינוך, עדיין ישנם אנשים אשר כן מעונינים ורוצים להשפיע על הדור הצעיר, ולנסות לשנות את המצב הנוכחי, ופונים למרות הכול למסלול לימודי חינוך במסגרת תואר בחינוך או לימודים לתעודת הוראה, הן מסיבות של אידיאולוגיה והן מסיבות אחרות. לימודי חינוך הולכים בד בבד עם לימודי הוראה בחלק ממוסדות הלימוד. במוסדות אחרים, התחומים נלמדים כל אחד בנפרד. ההבדל המשמעותי הוא שבלימודי הוראה מקבלים תעודת הוראה, והבדל נוסף אותו אפשר למצוא בחלק מהמוסדות, הוא שבמסלול לימודי חינוך עוסקים יותר במגזר החינוך המיוחד (אפשר לראות זאת בבירור במסלול תואר ראשון בחינוך / תואר שני בחינוך מיוחד). תחומים נוספים בהם מתמקדים לימודי חינוך הם ייעוץ מוסדי, ייעוץ פרטני, וייעוץ חינוכי. בלימודים אלו, מתמקדים גם בפיתוח ובהערכה של תוכניות לימוד.

לימודי חינוך והוראה

 

 

 

שטח פרסומי שלך!

קליק לפרטים

 

 

 

 

 

 

 

איפה כדאי ללמוד חינוך?

מכללות ומוסדות להשכלה גבוהה רבים ברחבי הארץ מציעים מסלול לימודי חינוך. ישנן מכללות כמו מכללת אורנים, אשר מתמחות בתחום של לימודי חינוך. מסלול לימודי חינוך כולל תחומי לימוד שונים, אשר במסגרתם ניתן ללמוד לתואר אקדמי BA / תואר בחינוך וגם ללמוד עבור תעודת הוראה B-Ad. הפונים למסלול של לימודי חינוך יידרשו לבחור את התחום בחינוך בו הם מעונינים להשתלב, כמו: חינוך מיוחד, חינוך לגיל הרך, חינוך גופני וכדומה. הסטודנט יקבל הכשרה מקצועית באותו תחום חינוך שבחר.

תוכניות לתארים שונים של לימודי חינוך עם או בלי תעודת הוראה, אפשר למצוא באוניברסיטאות, סמינרים ובמכללות. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד, אולם יש צורך בהגשת ציוני תעודת הבגרות והמבחן הפסיכומטרי. במידה וציון הבחינה הפסיכומטרית באנגלית אינו עולה על סף מסוים, יש צורך לעבור בחינה נוספת בשפה זו.

מה לומדים במסלול לימודי חינוך?

רוב החומר הנלמד הינו תיאורטי, אולם הלימודים כוללים גם תרגול רב. תוכניות הלימוד של לימודי חינוך כוללות קורסי בסיס וכן קורסים נוספים, שחלקם מהווים בחירה. בין קורסי הבסיס: מבואות לתפיסות למידה פסיכולוגיות וחברתיות, מבוא ללמידה ולליקויי למידה, התפתחות חינוכית ורגשית של ילדים, ועוד. היות וכל סטודנט אשר נרשם למסלול לימודי חינוך מייעד עצמו לעבוד עם אוכלוסיית גיל שונה, הקורסים יתמקדו בקבוצות הגיל השונות. למשל מי שרוצה לעבוד עם הגיל הרך, תלמד במסלול לימודי חינוך המיועד לגיל זה. התרגול המעשי כולל הכנת חומרי לימוד והדרכות בהוראה, כך שבטרם "ייזרקו הבוגרים למים", הם יהיו בעלי ניסיון בהעברת החומר לקבוצות.

תעודת הוראה ללא תואר? לא בבית ספרנו.

בכדי לעסוק בהוראה, יש צורך לסיים תואר בחינוך (תואר ראשון בחינוך או תואר שני בחינוך) ולהוציא תעודה מיוחדת שנקראת תעודת הוראה. צריך לבדוק מול כל מוסד לימודים מהן תוכניות הלימוד, היות ולחלק מהסטודנטים מתאים ללמוד תחום אחר ולהוציא תעודת הוראה, ועבור אחרים התוכנית הרצויה היא מסלול של לימודי חינוך. ישנן תוכניות מיוחדת של חינוך והוראה, למשל תוכנית שמטרתה הכשרת מורים לגיל הרך ולבתי הספר היסודיים, תוכנית אחרת מכשירה מורים לחטיבות הביניים ולבתי הספר התיכוניים, ישנן תוכניות להכשרת אנשי חינוך לאוכלוסיית החינוך המיוחד ולילדים בעלי מוגבלויות, ועוד. התוכניות השונות של לימודי חינוך מאופיינות בעושר ובגיוון רב.

מה אפשר לעשות עם תואר בחינוך?

לימודי חינוך כוללים בתוכם את האפשרות להשתלב ולקחת חלק במגוון מוסדות החינוך בארץ, ואת האפשרות להשפיע ולשפר את מצבה של מערכת החינוך. בין מוסדות החינוך בהם יוכלו בוגרי מסלול לימודי חינוך / תואר בחינוך להשתלב: גני ילדים, בתי ספר, תיכונים ומוסדות של חינוך מיוחד ועוד. בוגרי מסלול לימודי חינוך יוכלו גם לקחת חלק ולהשתלב כמדריכים וכרכזים בפנימיות, חוגים לילדים, הוסטלים ומסגרות שונות של חינוך בלתי פורמאלי.

חינוך, מקצוע עם סיפוק

הציניים יקראו למי שבוחר לפנות לתחום של לימודי תואר בחינוך מסיבות אידיאולוגיות "דון קישוט, אחד שרודף אחרי תחנות רוח". בכל זאת, מדובר בתחום שהמשכורות המוצעות בו הן רחוקות מלהיות גבוהות והעבודה יכולה להיות מאוד קשה. אך אנשים אשר פונים למסלול לימודי חינוך מהסיבות האידיאולוגיות יוכלו לקבל הרבה סיפוק מעבודתם, סיפוק שבמקצועות אחרים הם לא היו זוכים לו. עצם העובדה שהם יוכלו להשפיע אפילו על ילד אחד בישראל לטובה, יכולה לספק אותם ולהגשים את מטרתם.

מקצועות לימוד נוספים:

לימודי הנדסה
כל הזכויות שמורות Portel לימודים בישראל Ⓒ