לימודי אמנות

לימודים גבוהים בתחום האקדמיה, לימודים לתואר נחשבים כיום יותר ויותר כלימודי חובה, עבור מי שמעוניין להשתלב בשוק העבודה במשרות נחשקות. אבל האם הדבר נכון גם כאשר מדובר על לימודים בתחום האמנות? כאן התשובה נחלקת לשניים, כתלות בסוג לימודי האמנות בו מעוניין המועמד. לימוד מעשי פרקטי יצירתי או לימוד היסטורי מחקרי. אז איפה לומדים אמנות? מה כדאי ללמוד במסגרת הנישה הכה רחבה הזו, מה הכי מתאים לי? באיזו מסגרת? לימודי ערב, קורס עם תעודה, קורס אמנות מקצועי או תואר? כל הפרטים כאן..  

לימודי אמנות ויצירה

 

 

 

שטח פרסומי שלך!

קליק לפרטים

 

 

 

 

 

 

 

מוסדות הלימוד מחלקים את תחום האמנות לשניים – לימודי תולדות האמנות ולימודי אמנות יצירה, שהינם לימודים מעשיים בתחום. לימודי תולדות האמנות מתמקדים בהבנת ההיסטוריה של תרבות המערב, האיסלם והמזרח, באמצעות ניתוח מעמיק של עבודות אמנות שונות כציור, פיסול וארכיטקטורה, הייחודיות לכל תקופה. הלימודים עוסקים בזיקה שבין אירועים היסטוריים לבין יצירות אמנות ותרבות, תוך הסתכלות ביקורתית וחוקרת אודות הלך הרוח של אותה התקופה.

לעומת זאת, מועמד אשר מבקש ללמוד בחוג לאמנות יצירה צפוי במהלך שנות לימודיו לרכוש מיומנויות וטכניקות עבודה מעשיות בתחומי אמנות שונים (דוגמת פיסול, הדפס, קרמיקה, ציור, רישום, צילום, מייצב ועוד), מושגי יסוד ועקרונות מרכזיים בתחום האמנות. לימודים אלו משלבים סדנאות רבות וההתנסות המעשית היא בבסיס הלמידה. יחד עם זאת, גם במסגרת לימודי תואר ראשון באמנות יצירה משולבים קורסי אמנות עיוניים מתחום תולדות האמנות.

אומנות ויצירה

אם נחזור לשאלה איתה פתחנו, התשובה היא כמובן אינה חד משמעית, אבל מוסדות הלימוד הגדולים מסייעים לנו להגיע לפתרונה על ידי עובדה פשוטה – במרבית מוסדות הלימוד להשכלה גבוהה תמצאו חוג ללימודי תולדות האמנות, בעוד רק במיעוט ניתן למצוא חוג לאמנות יצירה. מכאן שככל הנראה כאשר מדובר בחוג לאמנות יצירה ובלימודים מעשיים בתחום, היוקרה אינה נמצאת דווקא באוניברסיטאות הגדולות, אלא במוסדות ובתי הספר המתמחים בלימודי אמנות יצירה באופן ספציפי, דוגמת שנקר, בצלאל, ויצו, מכון אבני, סטודיו B6, ביטוי, מכון קווים ועוד. מוסדות אלו הפזורים בכל חלקי הארץ מבססים את שמם על לימודי האמנות והכשרת דור העתיד של יוצרים מוכשרים ומקוריים ולפיכך הם משקיעים רבות בתכניות לימוד יוקרתיות, מרצים מובילים בתחום וסדנאות מגוונות.

תולדות האומנות

מועמדים שמקור העיניין שלהם טמון בתולדות האמנות ומה שמניע אותם הוא הרצון לחקור את התחום ואת הזיקה שבין אמנות להיסטוריה יוכלו להינות בין כותלי אוניברסיטאות בארץ ומכללות אשר המיקוד המחקרי בהן, לצד הספריות הגדולות והמוזיאונים משמשים קרקע פוריה למחקרים רבים ולהבנת תולדות האמנות מאז ועד היום. מה עוד שמועמד אשר רואה את עתידו בתחום חקר תולדות האמנות והתמחות באמנות תקופתית ספציפית יוטב לו אם יצליח להתקדם ולהתברג בתפקידים בתוך האקדמיה, שם יוכל להינות ממשאביה.

החלטנו מה ללמוד. איך ממשיכים?

מכאן שיש שוני רב בין שני החוגים שרבים כל כך נוהגים לבלבל בינהם כשהם תוהים מה ללמוד. המשותף לחוג לתולדות האמנות ולחוג לאמנות יצירה הוא הכבוד הרב שנרכש לאמנות והאמונה בדבר הקשר שבין האמנות לאדם – כאשר על קשר זה מתבונן כל חוג מזווית ראיה שונה. האחת, ממקום הבוחן את ההיסטוריה ואת האופן בו האמנות ביטאה את דעת הקהל או את האירועים והתמורות שהתרחשו בחיי האדם, והשנייה, מזוית יותר פרטים ואפילו אינטימית, כזו אשר מזמינה את הסטודנט לתהליך היכרות של עצמו למול האמנות והביטוי שלה כלפי חוץ.

סטודנט אשר אינו בטוח בתחום אליו הוא מעוניין לפנות, וכל שברור לו הוא שתחום האמנות ולימודי אמנות מרתק אותו מוזמן להגיע לימים הפתוחים השונים שמקיימים מוסדות הלימוד, להכיר את המרצים וחוקרי האמנות, לראות את המוזיאונים ואת הסדנאות להתנסות מעשית ולחוש האם הוא מעוניין לעבוד למול האמנות באמצעות הראש או שהוא מעוניין יותר לגעת.

מקצועות לימוד נוספים:

לימודי הנדסה
כל הזכויות שמורות Portel לימודים בישראל Ⓒ